Gyermekeink zavartalan tanulmányi előmenetele és egészséges szellemi fejlődésének feltétele a jó látás élesség. A fejfájás, olvasási és tanulási nehézségek, koncentráló képesség hiányának hátterében gyakran különböző látási problémák húzódnak meg.
A szülők felelőssége óriási mert a gyerekek – különösen a kisebbek – a kisebb korrekciókat nem észlelik az meg végképp nem várható el tőlük, hogy jelezzék.
Ezért nagyon fontos a gyermekek szemének rendszeres ellenőriztetése, szemeik vizsgálata.
Itt nincs lehetőség az összes probléma felsorolására ezért csak a legfontosabbat emelem ki. Ez a kancsalság kialakulása. A kancsalság legtöbbször tompa látással párosul, ez utóbbi nagyon súlyos népegészségügyi probléma, mert elszenvedője látszólag minden külsérelmi nyom és betegség nélkül veszíti el egyik szemének a látását. Későbbiekben pályaválasztásában és munkavégzésében is nagy hátránnyal indul.
A betegség korai felismerése nélkül a kezelés megoldhatatlan mert a tompa látás sikeresen csak 6-7 éves korig kezelhető. A már kialakult tompa látás nem gyógyítható.
A kancsalság a kétszemes együttlátás ( binokuláris látás ) hiánya. A két szem egymáshoz viszonyított helyzetétől független.
A kancsalságokat feloszthatjuk – befelé illetve, kifelé térő – kancsalságra. A gyermekkori befelé térő kancsalságnál fő tünet az egyik szem befordulása. Általában 3,5 éves kor alatt jelentkezik gyakran még korábban induló periodikus kancsalítás után.
Azért ezt emelem ki, mert ez az egyik legsúlyosabb következmény, ha nem vizsgálják a gyermekek szemét. Természetesen az esetek többségében egyszerű szemkorrekcióról van szó.
Még egyszer hangsúlyozom a szülők felelősségét. A gyerekeket rendszeresen el kell vinni szemvizsgálatra.
A látás fejlődésének meghatározó időszaka az első hat év, ebből különösen érzékeny időszak az első kettő.
Ezért ha a gyerek sokat hunyorog, pislog, fáj a feje, azonnal gyerekszemészhez kell fordulni. Az egészséges látásfejlődéséhez a természetes fények az ideálisak, ezért nem ajánlott a tévénézés és a számítógépezés három éves kor alatt. Nem kötelező, de ajánlott az egészséges gyermeket 1 évesen, 2,5 évesen és 5 évesen is elvinni gyermekszemészeti szűrésre.
Különösen indokolt a vizsgálat, ha valamelyik szülő szemüveges, mert a fénytörési hiba vagy a tompalátás öröklődhet.
A gyerekek nem jelzik a szüleik felé, hogy nem látnak élesen, mivel azt gondolják, hogy ez a normális. Feltűnhet, hogy valami probléma van, ha közelről néz tárgyakat, de mi szülők nem tudjuk felmérni a gyerekek látását, mert a gyerekek szemlencséje nagyon sok dioptriát képes alkalmazkodni, ami egy velünk született tulajdonság és az évek múlásával ez csökken. Sokszor előfordul az is, hogy csak az egyik szemmel van látásprobléma és a másik szem kompenzál.
Elérhetőségem>>
Szabó Mária
Optikus